بتن های تقویت شده انعطاف پذیر
سارا نصیری 1398/10/29 27

بتن های تقویت شده انعطاف پذیر + فیلم آموزشی

پژوهشگران دانشگاه میشیگان ایالات متحده قصد دارند نوع جدیدی از بتن تقویت شده با الیاف را با قابلیت خمش برای بازسازی پلی در میشیگان به كار بگیرند.

این بتن جدید از نظر ظاهری بسیار مشابه بتن معمولی است در عین حال پژوهشگران ادعا می كنند كه در برابر ترك 500 برابر مقاوم تر و از نظر وزنی 40 درصد سبك تر می باشد. كارایی این بتن تا حدی به دلیل وجود الیاف (حدود 2 درصد حجمی مخلوط ) است.

ضمن اینكه مواد بكار رفته در خود بتن نیز به گونه ای طراحی شده است كه بتن بیشترین انعطاف پذیری را داشته باشد. به گفته پرفسور ویكتور لی (Victor Li) كه گروهش روی این كامپوزیت مهندسی سیمانی ( ECC) كار می كنند.

فن آوری كامپوزیت سیمانی پیش از این در پروژه هایی در ژاپن، كره، سوئیس و استرالیا به كار گرفته شده ولی با وجود اینكه بتن های معمولی دارای مشكلات زیادی از جمله نداشتن دوام و تحمل، شكست تحت بارهای شدید و گرانی تعمیر و ترمیم هستند.

این فن آوری با شرایط ایالات متحده تطابق نسبتاً كمی داشته است. پرفسور لی معتقد است كه این كامپوزیت بسیاری از این مشكلات را حل خواهد كرد. به گفته وی این بتن نرم با قابلیت خمش عمدتاً از همان اجزای بتن معمولی منهای ذرات درشت ساخته می شود .

از نظر ظاهری نیز این ماده همانند بتن معمولی است ولی در كرنش های زیاد، به علت وجود شبكه ای از الیاف با پوشش ویژه، انعطاف پذیری حاصله، از تردی و شكست آن جلوگیری می كند.

بتن تقویت شده با الیاف ماده ی جدیدی نیست ولی به عقیده پرفسور لی این كامپوزیت سیمانی كه سال ها روی آن كار شده است، در مقایسه با بتن های تقویت شده با الیاف امروز متفاوت است و برتری های فراوانی دارد.

به گفته وی ، نكته كلیدی این است كه ECC یك كامپوزیت مهندسی است یعنی علاوه بر تقویت بتن با الیافی كه به عنوان لیگامان عمل كرده و استحكام بتن را فراهم می كنند. دانشمندان اجزای خود بتن را هم طوری طراحی كرده اند كه انعطاف پذیرتر باشند.

به گفته ویكتور لی الیاف مورد استفاده، پلمیری از جنس پلی وینیل كلراید هستند. این الیاف دارای پوشش سطحی با ضخامت نانومتری برای تنظیم اتصال فصل مشترك بین الیاف و زمینه سیمانی است كه به طور ویژه برای ECC طراحی شده است.

تابستان امسال گروه حمل و نقل دانشگاه میشیگان، از ECC برای تعمیر بخشی از یك پل استفاده خواهد كرد. تختال ECC جایگزین اتصال انبساطی شده و به تختال های بتنی مجاور متصل می شود تا یك سطح پیوسته به دست آید.

اتصال انبساطی بخشی از پل با دندانه های فولادی درهم قفل شونده است كه اجازه می دهد سطح بتنی پل در اثر تغییرات حرارتی حركت كند. مشكل اصلی هنگامی رخ می دهد كه این اتصالات گیر كنند.

دانشمندان انتظار دارند با استفاده از ECC صرفه جویی های قابل توجهی به دست آید. لی می گوید در حال حاضر تامین كنندگان ایالتی آموزش می بینند تا بتوانند بتن ECC را تولید كنند.

انتظار می رود ECC  بعضی از مشكلات دوام سطح پل ها همانند ترك های زودرس را حل كند. پژوهشگران امیدوارند ECC به خوبی كار كند و با تولید انبوه قیمت آن نیز كاهش یابد.

به گفته پروفسور لی بررسی كارایی دراز مدت ECC از اكتبر 2002 با ترمیم بخشی از پل كرتیس رد (Curtis road) شروع شده است. وصله ترمیمی به كار گرفته شده كه سه زمستان چرخه های یخ زدن و آب شدن را تجربه كرده است.

تماس با آترون پوشش آریا

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید تلفن : 74538-021

تماس با ما