لیست تصاویر
ساخت بتن مسلح کامپوزیتی

امروزه کاربرد انواع تقویت کننده ها نظیر الیاف آلی، معدنی و پلیمری که علاوه بر داشتن وزن سبک، دارای مقاومت دو برابر نسبت به آهن و فولاد هستند، در صنعت ساختمان و احداث اسکلت به میزان قابل توجهی رشد پیدا کرده است. این الیاف کمترین فشار را به اسکلت ساختمان وارد میک نند و در عین حال از مصرف بی رویه انرژی نیز جلوگیری خواهند کرد.

متاسفانه کمبود استفاده از این الیاف نوین و فناوری های مشابه در صنعت ساختمان ایران به شدت احساس می شود و برای دوری از ساخت و ساز سنتی و قدیمی باید جدیدترین فناوری ها به ویژه کاربرد توسعه یافته ترکیبات پلیمری در حوزه صنعتی سازی به کار گرفته شود. شاید خالی از لطف نباشد که در این مقاله به یکی از جدیدترین فناوری ها در حوزه صنعتی سازی ساختمان ها اشاره شود.

تولید الیاف کربن از جمله این فناوی های نوین است که به عنوان یک الیاف تقویت کننده در ساختار داخلی بتن به کارگرفته می شود. الیاف کربن از یک ماده پلیمری به نام اپوکسی بهره مند بوده که مقاومت و پایداری خود را تا بیش از 5 برابر افزایش داده است.

این تقویت کننده در اشکال کامپوزیتی همانند میلگرد در داخل بتن به کار گرفته می شود و آن را به بتن مسلح تبدیل خواهد کرد.

الیاف کربن در اشکال مختلف و مانند ورقه های کامپوزیت فولاد و آهن طراحی می شوند که پس از نصب در بتن، شدت نیروهای کششی داخل بتن را کاهش می دهند و در نتیجه از ترک خوردگی و شکاف زود هنگام آن جلوگیری خواهند کرد.

نکته قابل توجه اینجاست که قدرت، استحکام و مقاومت الیاف کربن ده برابر بیشتر از فولاد است و در عین حال وزن آن نیز 5 برابر سبک تر از فولاد خواهد بود.

بافت داخلی الیاف کربن به گونه ای است که در حفظ انرژی داخلی ساختمان بسیار موثر است و همچنین در جذب ذرات گرمایشی محیط نیز نقش موثری را ایفا خواهد کرد.

در واقع دیوارهای بتنی که با الیاف کربن مسلح شده اند، مصرف انرژی در ساختمان را به میزان چشمگیری کاهش می دهند و به طول عمر و استقامت ساختمان نیز می افزایند.

تمامی این عوامل سبب شد تا شرکت Hyosung کره جنوبی از احداث کارخانه تولید الیاف کربن در این کشور خبر دهد و اعلام کند، با بودجه ای معادل 231 میلیون دلار تا سال 2013 میلادی اقدام به راه اندازی این کارخانه می کند و همچنین شرایط مناسبی برای صادرات این محصول جدید نیز فراهم خواهد آورد.

در حال حاضر، ظرفیت این کارخانه که در کره جنوبی قرار دارد حدود 2 هزار تن می باشد و تا سال 2020 میلادی به 17 هزار تن الیاف کربن افزایش می یابد.

در حال حاضر کشورهای آمریکا و ژاپن، کارخانه های تولید الیاف کربن خود را راه اندازی کرده اند که از این الیاف در صنایع مختلف هوافضا، ربات و توربین های بادی نیز استفاده می کنند.

نظرات

user-pic
جواد دلاوری
12 خرداد 1401

بی نظیر در فروش و اجرای کفپوش اپوکسی

ثبت نظر