انواع کفپوش اپوکسی

انواع کفپوش اپوکسی

  • آخرین بروزرسانی : 2/5/2019 12:38:14 PM
  • نویسنده : پریسا رنجبری
  • رای کاربران : 10
  • تعداد نظرات : 14

اپوکسی

روکش های اپوکسی با توجه به ویژگی ها و قابلیت سازگاری فراوان، نسبت به سایر پوشش های کف در اولویت هستند. بتن سطحی به علت خاصیت قلیایی ذاتی ناشی از وجود ناخالصی های فلزی به راحتی مورد آسیب مواد شیمیایی قرار می گیرد و به سبب سختی و شکنندگی زیاد مقاومت سایشی و ضربه پذیری پایینی دارد. همچنین پوشش های قیری و آسفالت نسبت به حلال های مقاومت کمی دارند و در اثر تردد زیاد به ویژه در گرما، نرم شده و روی سطح زیرین حرکت کرده جمع شده و سطح آن موج دار می شود. این موضوع در چهار راه های خیابان ها یا در قسمت سراشیبی پل های فلزی کاملاً مشهود است.

پوشش های فلزی نیز شدیداً تحت تأثیر عوامل خورنده محیط قرار میگیرند و آجرهای ضد مواد شیمیایی گران هستند و نصب آنها هزینه بر است. روکش های اپوکسی اگر درست فرموله شوند و به طور صحیح به کار روند هیچ یک از این معایب را نخواهند داشت .

اپوکسی یا پولی‌ پوکساید، یک بسپار ترموست است که از واکنش رزین اپوکساید با سخت‌کنندهٔ پولی‌آمین حاصل می‌شود. اپوکسی دامنهٔ کاربرد گسترده‌ای دارد، از جمله در مواد FRP و چسبهای همه‌ کاره.

اپوکسی یک هم‌بسپار است که از دو مادهٔ شیمیایی مختلف تشکیل شده است. این دو ماده را با نام رزین یا ترکیب، و سخت ‌کننده یا فعال‌ساز می‌شناسند. رزین از تکپارها یا بسپارهایی با زنجیر کوتاه که در انتهایشان یک گروه اپوکساید قرار دارد تشکیل می‌شود.

کاربردهای موادی که بر پایهٔ اپوکسی ساخته می‌شوند گسترده‌است و شامل مواردی چون چسب ها، کامپوزیت ها (مانند موادی که از فایبر گلاس یا فیبر کربن استفاده می‌کنند) و تقویت ‌کننده ‌ها می‌شود (اگرچه پلی‌استر، وینیل‌استر و دیگر صمغ های ترموست هم برای پلاستیک تقویت‌شده با شیشه به کار می‌روند).

ساختار شیمیایی اپوکسی‌ها این اجازه را می‌دهد که بسپارهای گوناگونی با خواص بسیار متفاوت تولید شود. به طور کلی اپوکسی‌ها را به خاطر چسبندگی ، مقاومت شیمیایی و گرمایی ، خواص خوب یا حتی عالی مکانیکی، و مقاومت الکتریکی بسیار خوب می‌شناسند. بسیاری از خواص اپوکسی‌ها را می‌توان تغییر داد، برای مثال اپوکسی‌های پرشده از نقره که رسانایی الکتریکی خوبی دارند نیز وجود دارد و این در حالی است که اپوکسی‌ها معمولا عایق الکتریکی هستند. برخی از انواع اپوکسی ها دارای خاصیت های عایقی و یا رسانایی در برابر عامل گرما هستند و یا مقاومت الکتریکی بالایی دارند. 

برخی از کاربرد های اپوکسی

- رنگ‌ها و پوشش
- چسب‌ها
- قالب‌های صنعتی و کامپوزیت‌ها
- سامانه‌های الکتریکی و الکترونیک
- مصارف خانگی و دریایی
- هوافضا
- زیست‌شناسی
- هنر

کاربرد کفپوش های اپوکسی

از کفپوش اپوکسی می توان به عنوان کفپوش آشیانه هواپیما، کفپوش کارخانجات، کفپوش پارکینگ، کفپوش سالن تولید، کفپوش داروسازی، کفپوش مجتمع تجاری و ... استفاده نمود.

تماس با آترون پوشش آریا

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید تلفن : 74538-021

تماس با ما