آشنایی با پلی پروپیلن

آشنایی با پلی پروپیلن

  • آخرین بروزرسانی : 7/7/2018 4:05:44 PM
  • نویسنده : پریسا رنجبری
  • رای کاربران : 1
  • تعداد نظرات : 23

پلی پروپیلن (PP) ماده ای سبک است با جرم مخصوص کمتر از آب و از پلیمر شدن گاز پروپیلن به دست می آید. پلی پروپیلن در برابر رطوبت، روغنها و حلالهای معمولی مقاوم است و در دمای حدود 170 درجه سانتی گراد ذوب میشود.

پلی پروپیلن برای ساخت الیافی به همین نام، پارچه، طناب، قایق، ورقه های بسته بندی، چمدان سازی، برخی وسایل پزشکی که نیاز به گندزدایی دارند و غیره به کار میرود. در سال 1337 شمسی بازار آن در امریکا باز شد؛ در سالهای بعد نیز، تولید آن به سرعت افزایش یافت.

مواد اولیه ساخت پلی پروپیلن، دو عنصر کربن و هیدروژن است. این عناصر در طبیعت به وفور یافت می شوند اما تبدیل هیدروژن و کربن به پلی پروپیلن به طور مستقیم در سطح وسیع عملی نشده است.

صنایع نفت و پتروشیمی پس از سالها کوشش مستمر موفق شدند که گاز پروپان و مشتقات آن را از فرایندهای متفاوت کراکینگ، تسویه و تصفیه و با قیمت مناسب تولید و برای تولید پلی پروپلن در یک صنعت جدید استفاده کنند.

کراکینگ، فرایند حرارت دهی به نفت خام است که در دماهای متفاوت، همراه یا بدون مواد دیگر انجام میشود و حاصل آن، بسیاری از مشتقات نفت مانند سوختها و گازهای مختلف دیگر و از جمله پروپیلن است.

مشخصات شیمیایی پروپیلن :
از نظر شیمی آلی پروپان به پروپیلن بسیار نزدیک است. در خانواده الکنها پروپان (C3H8) سومین عضو است و بعد از متان (CH4) و اتان (C2H6) قرار دارد. فرمول گسترده و شکل فضایی آن در شکل 1-1 نشان داده شده است. این ماده در دمای معمولی گاز است؛ در دمای 187- درجه سانتی گراد جامد می شود؛ دمای جوش پروپان 42- درجه سانتی گراد است و در این دما به گاز تبدیل میشود.

تماس با آترون پوشش آریا

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید تلفن : 74538-021

تماس با ما