لیست تصاویر

گاهی بعد از لوله کشی فاضلاب وجود یک نشتی در لوله فاضلاب خیلی نگران کننده نیست زیرا هنوز در مرحله لوله کشی فاضلاب هستید و به راحتی می توانید با استفاده از ابزارآلات مختلف اقدام به تعمیر لوله ای که نشتی دارد بکنید.

برای این نوع لوله ها اغلب توصیه می شود که به دلیل اینکه دست باز است و امکان تغییر در لوله کشی وجود دارد لوله برش داده شود و دوباره آن مرحله اجرا شود. این کار برای متخصصین لوله کش کارچندان دشواری نیست.

اما اگر لوله فاضلاب در زمانی که از خانه استفاده می شود و یا پس از چندین سال دچار نشتی شود آب بندی کردن این نشتی کار دشواری است. هر یک از متخصصین و کارشناسان تاسیسات متد و روش خاصی برای آب بندی این نوع نشتی ها دارند به شرط اینکه میزان آب دهی و یا نشتی لوله خیلی زیاد نباشد. در ادامه به برخی از این روش ها اشاره خواهد شد.

روش آب بندی لوله های فاضلاب

شایان ذکر است در مقاله رفع نشتی لوله فاضلاب به خوبی بسیاری از روش ها تشریح شده است و می توانید برای اطلاع بیشتر به این مقاله مراجعه فرمایید.

راه های آب بندی کردن لوله فاضلاب دچار نشتی

به غیر از روش تخریب و بازسازی لوله های پلیکا یا فاضلاب شما می توانید با هر یک از روش های زیر لوله فاضلاب دچار نشتی را آب بندی کنید:

استفاده از چسب های مخصوص آب بندی

امروزه نوع خاصی از چسب وارد بازار شده که توان آب بندی بسیار بالایی دارد. این چسب ها تنوع زیادی دارند و برخی از این چسب ها حتی در درون آب هم به خوبی عمل می کنند و در برخی از انواع سوراخ های لوله ها به جرات می توان گفت بهترین گزینه است. از این دست چسب ها می توان به چسب نشت گیر اشاره کرد که این چسب ها هم تنوع زیادی دارد.

از بزرگترین حسن این چسب ها قابلیت کاربری آنها برای انواع لوله، هزینه پایین و مقرون به صرفه بودن، روش کار آسان، عدم نیاز به برش و یا انجام کار تعمیراتی زیاد، امکان استفاده از آن برای نقاطی که امکان تعمیر کم است و تاثیر فوق العاده آنها برای آب بندی لوله ها می باشد.

چسب مخصوص آب بندی لوله

برای استفاده از این چسب ها تنها کافی است آب ریزی را متوقف کنید تا لوله ها خشک شوند، سپس محل نشتی را کاملا با دستمال تمیز و خشک کنید. و سپس چسب را به ناحیه دارای نشتی اتصال دهید. برخی از این چسب ها دارای چسب سرخود و برخی نیاز دارند تا با خمیر اپوکسی و یا چسب جانبی به محل نشتی اتصال داده شوند. معمولا این چسب ها در زمان یک تا دو ساعته خشک می شوند.

استفاده از نوار چسب های نشت گیر لوله

این نوع نوار چسب ها هم برای انواع لوله کاربرد دارند. این نوار چسب های نشت گیر که تا حدود زیادی مشابه همان چسب های نشت گیر هستند همانند یک نوار چسب پهن می مانند که به اندازه محل نشتی برش داده می شوند و در محل نشتی چسبانده می شوند. مقاومت بالایی دارند و درست مزایایی گفته شده در روش قبلی را هم دارند.

استفاده از لوله پلیکا

در این روش منظور ما استفاده از لوله پلیکا به عنوان یک وصله است. وقتی نشتی لوله زیاد نیست شما می توانید از یک لوله پلیکا در ابعاد همان لوله ای که دارای نشتی است برای نشت گیری استفاده کنید. به این صورت که لوله فاضلاب اگر با قطر 110 باشد یک لوله فاضلاب 110 انتخاب می کنید.

این لوله باید کمی بزرگتر از ناحیه دارای نشتی باشد. سپس لوله را از طول به به یک برش طولی برش می دهید. از بالا به پایین لوله را باید برش بزنید تا دهانه لوله باز شود.

سپس محل نشتی را با دستمال تمیز می کنید و کمی با سوهان نرم سایش می دهید و سپس این محل را با چسب مخصوص لوله پلیکا آغشته می کنید و لوله بریده شده را هم با چسب پر می کنید. سپس دهانه لوله را باز می کنید و لوله را درست مانند یک وصله روی محل نشتی قرار می دهید.

باید در طول 24 ساعت مرتب به این لوله سر بزنید و احتمالا روزنه های به وجود آمده در لبه وصله را با چسب پر کنید. بعد از 24 ساعت از آخرین باری که این کار را انجام دادید، لوله به احتمال زیاد آب بندی شده است.

استفاده از مواد کامپوزیتی مخصوص

امروزه برخی از مواد کامپوزیتی مخصوص نشت گیری لوله نیز رونمایی شده است که قادر است با تعبیه در محل نشتی لوله کار نشت گیری لوله های فلزی و پلیکا را به خوبی انجام دهد. این نوع مواد که نوعی مواد مرکب یا چند سازه هستند و قبلا برای تاسیسات نفتی و پتروشیمی استفاده می شدند در حال حاضر برای رفع نشتی لوله های آب و فاضلاب خانگی هم کاربرد پیدا کرده اند.

نظرات

user-pic
جواد دلاوری
12 خرداد 1401

بی نظیر در فروش و اجرای کفپوش اپوکسی

ثبت نظر